دسامبر 1, 2022
۳۱ روز هوای نامطلوب در تهران از ابتدای تابستان تاکنون

۳۱ روز هوای نامطلوب در تهران از ابتدای تابستان تاکنون

[ad_1]

محسن روشنی اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در پایتخت در مجموع طی دومین ماه تابستان کیفیت هوا ۲۰ روز در شرایط قابل قبول، ۱۰ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز نیز در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار داشت.

روشنی با اشاره به اینکه آلاینده ازن علت آلودگی هوا طی تمام روزهای آلوده مرداد ماه بود، تصریح کرد: این در شرایطی است که در تیرماه نیز غلظت آلاینده ازن طی ۲۰ روز فراتر از حد مجاز رفت و علت همه روزهای آلوده در تیر ماه نیز افزایش غلظت آلاینده ازن بود.

 مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوا در ادامه درباره آلاینده ازن توضیح داد: ازن گازی است که در صورت افزایش شدت تابش نور خورشید و بالا رفتن دما و البته وجود برخی آلاینده‌های دیگر نظیر اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار، تولید و در هوا منتشر می‌شود و به همین علت در روزهای گرم سال شاهد افزایش غلظت این گاز هستیم. هر چه از شدت گرمای هوا کاسته شود، غلظت این گاز نیز کمتر می شود.

روشنی درباره چرایی افزایش تعداد روزهای آلوده در تابستان گفت: از ابتدای امسال محاسبه شاخص کیفیت هوا بر اساس استاندارد سختگیرانه‌تری انجام می‌شود و یکی از دلایل افزایش تعداد روزهای آلوده بر اثر افزایش آلاینده ازن، همین موضوع است.

به گفته وی چنانچه کیفیت هوا مطابق روش سال گذشته سنجیده می‌شد، هوای تهران طی تیرماه ۱۳روز و طی مرداد ماه ۵ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گرفت و بقیه روزها کیفیت هوا در شرایط قابل قبول بود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوا ادامه داد: بر اساس روش جدید محاسبه شاخص کیفیت هوا، در دو ماه ابتدایی تابستان کیفیت هوا ۳۱ روز در شرایط نامطلوب قرار گرفت. این درحالیست که اگر شاخص کیفیت هوا بر اساس روش قدیمی محاسبه می‌شد فقط طی ۱۸ روز در این بازه زمانی هوای نامطلوب گزارش می‌شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روشنی در پایان تاکید کرد: نکته قابل توجه در مردادماه سال جاری لغو کامل طرح ترافیک برای سه هفته در این ماه (طی ۱۱ تا ۳۱ مرداد) در همه ساعات و در کل شهر تهران بود که منجر به تغییر رفتار ترافیک به‌ویژه در محدوده مرکزی پایتخت شد.

۲۳۵۲۳۷

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *