دسامبر 10, 2022

پیش بینی قیمت خودرو تا پایان سال 99

قیمت خودرو در سال 99 التهابات زیادی را تجربه کرد. در طول سال متقاضیان خرید خودرو کم و زیاد شدند. با اینکه دولت ترفندهای زیادی برای کنترل قیمت روز خودرو انجام داد، اما بسیاری از این تلاش‌ها بی فایده بود و نوسانات قیمتی را شدیدتر هم کرد. اما در حال حاضر مسئله اصلی برای خریداران این است که بهترین زمان برای خرید خودرو چه موقعی است؟

بر خلاف اوایل سال 99 که با رشد روز افزون قیمت خودروها مواجه بودیم، اکنون که در نیمه‌ی دوم سال به سر می‌بریم، با وجود کاهش نسبی نرخ خودرو، خریدار زیادی وجود ندارد. چرا که افراد قصد دارند تا حد امکان خودروی موردنظر خود را با کمترین قیمت خریداری کنند. در این مقاله از همراه مکانیک قصد داریم روند قیمت روز خودرو را در سه ماهه پایانی سال 99 بررسی کنیم.

مسئله اول: آیا کاهش قیمت راهکار مناسبی است؟

روند کم شدن قیمت خودرو، انتظار مردم را بالا برده و بسیاری از افراد منتظر کاهش بیشتر قیمت‌‌ها هستند. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان خرید خودرو، ترجیح می‌دهند که خرید خود را به تعویق بیندازند تا قیمت خودرو تثبیت شود.  همه‌ی ما می‌دانیم، به همان اندازه که افزایش ناگهانی قیمت می‌تواند به پیکره‌ی اقتصاد ضربه بزند، کاهش ناگهانی آن نیز مسئله‌ای آسیب زا است. همین موضوع باعث عدم تعادل عرضه و تقاضا و آسیب رسیدن به بازار خواهد شد.

موضوع کاهش قیمت خودروهای داخلی، مسئله‌ی خوشایندی برای خودروسازان نیست و همه‌ی آن‌ها در تلاشند که قیمت‌های فعلی حفظ شود. در حقیقت تنها ثبات قیمت‌ها است که می‌تواند بازار را نجات دهد. کاهش یا افزایش قیمت خودرو نه برای خودروسازان و نه برای خریداران و فروشندگان سودمند نخواهد بود.

مسئله دوم: چه راهکارهایی برای تثبیت بازار اندیشیده شده است؟

چندی پیش وزیر صمت تصریح کرد که با تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال 99، ظرفیت این صنعت در کشور افزایش خواهد یافت.  از نظر او نتیجه‌ی بزرگ این نگرش می‌تواند منجر به تعادل در عرضه و تقاضا شده و قیمت روز خودرو ضمن کاهش به ثبات نسبی برسد. اما واقعا این کار امکان پذیر است؟

هم اکنون مسئله‌ی اصلی بسیاری از واحدهای تولیدی در کشور، تامین نقدینگی و تامین قطعات است. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان تصور می‌کنند که این ظرفیت تولید امکان پذیر نیست. به خصوص که در حال حاضر کشور در شرایط تحریم به سر می‌برد و تامین قطعات کار دشواری است. از طرف دیگر تمهیدات خاصی برای این افزایش ظرفیت اندیشیده نشده است. اما اگر به گفته‌ی وزیر صمت ظرفیت خودرو سازی به عدد گفته شده برسد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر این خودروها وارد بازار شوند، هیچگاه دو خودروساز بزرگ کشور حاضر نمی‌شوند آن‌ها را با قیمت‌های فعلی به بازار عرضه کنند و خودروها با قیمت بسیار بالاتری به دست متقاضی خواهد رسید. به همین دلیل به نظر می‌رسد که ترفند افزایش ظرفیت نتواند تاثیری در کاهش و ثبات قیمت خودرو داشته باشد.

مسئله دومی که مطرح می‌شود این است که آیا این افزایش ظرفیت می‌تواند پاسخگوی نیازهای بازار باشد؟ در واقع خودروسازان هنوز مطالبات معوقه‌ی خود را تحویل نداده‌اند و بسیاری از این خودروها به مشتری تحویل داده نشده است. بنابراین نمی‌توان انتظار افزایش عرضه در بازار و کاهش قیمت را با افزایش ظرفیت تولید داشت.

مسئله سوم: بالاخره چه پیش خواهد آمد؟

سرنوشت قیمت خودرو تا پایان سال 99 چه می‌شود؟ با توجه به شرایط حاکم، آیا این قیمت‌ها باز هم صعودی می‌شوند یا باید منتظر کاهش بیشتر باشیم؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از خریداران را به خود مشغول کرده و آن‌ها را در سردرگمی فرو برده است. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران دو حالت را برای سه ماهه‌ی پایانی سال پیش بینی می‌کنند.

– حالت اول: بازگشت روند پیشین و صعود دوباره‌ی قیمت‌ها

دسته اول از کارشناسان بر این باورند که عقب نشینی قیمت خودرو، در واقع یک آمادگی برای خیز برداشتن به سمت قیمت‌های بالاتر است.  به طوری که جهشی دوباره در قیمت کالاهای این صنعت رخ خواهد داد. بنا بر عقیده‌ی این دسته از تحلیلگران، شرایط فعلی بازار، یک فرصت خرید است و اگر کسی قصد خرید خودرو را دارد، حتما از این فرصت استفاده کند. چرا که نبود نظارت بر بازار و تلاش خودروسازان برای پر کردن شکاف بازار و کارخانه در آینده‌ای نزدیک باعث افزایش دوباره قیمت‌ها خواهد شد.

– حالت دوم: ادامه روند کاهشی و در نهایت ثبات قیمت‌ها

دسته‌ی دوم کارشناسان معتقدند که با دخالت سازمان بازرسی کل کشور در زمینه‌ی اصلاح قیمت خودرو، همچنین افزایش ظرفیت تولید و تحویل مطالبات معوقه‌‌ی مردم، می‌توان به کاهش بیشتر قیمت‌ها امیدوار بود. گفتنی است  که بسیاری از صاحبان خودرو یا کسانی که در مدت صعود قیمت‌ها  به امید سود بیشتر شروع به انبار کردن خودروها کرده بودند، اکنون در حال فروش خودروهای خود هستند به همین دلیل این موضوع نیز به افزایش عرضه در بازار کمک کرده و روند کاهشی قیمت‌ها را به دنبال دارد.

سخن پایانی

تعطیلی دوهفته‌ای نمایشگاه‌های خودرو نیز شتاب کاهش قیمت‌ها را سرعت بخشیده است. اگرچه پیش‌بینی شرایط اقتصادی کشور و تحلیل بازار‌های مختلف ازجمله خودرو پس از نوسان نرخ ارز و رکود اقتصادی ناشی از کرونا از کنترل خارج‌شده است اما در صورت ادامه‌دار بودن روند کاهش قیمت‌ خودرو، پس از ماه‌ها انتظار شاهد زمستان گرمی در بازار خودرو خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *