نوامبر 28, 2022

نکات حقوقی در خرید کارخانه

نکات حقوقی در خرید کارخانه

خرید و فروش املاک و مستغلات مخصوصا کارخانه ها کار ساده ای نیست. و بسیاری از مردم نمی دانند که هنگام خرید و فروش املاک و مستغلات باید به چه نکات مهمی توجه کنند. بعضی اوقات در معاملات املاک و مستغلات مشکلاتی از قبیل عدم اجرای قرارداد توسط طرفین معامله یا بنگاه معاملات املاک مشکلات حقوقی و مالی زیادی را برای افراد ایجاد می کند. در حقیقت ، روند خرید یک کارخانه ، زمین و مسکن گاهی اوقات به قدری پیچیده می شود که بسیاری از افراد نمی دانند در این شرایط چگونه رفتار کنند. بنابراین آنها با قراردادی موافقت می کنند که در واقع با چشمان بسته امضا می شود. هر روز افرادی را می بینم که به دلیل امضای قراردادی به دفتر من مراجعه می کنند و به سختی دچار مشکل می شوند که آنها از عواقب آن کاملاً آگاه نبوده و فقط از یک یا چند ماده قانونی یا دانش شخص و یا وکیل املاک و مستغلات اطلاع داشتند. می توانست مانع این امر شود و از همان ابتدا از خسارات زیادی جلوگیری کند. در این مقاله با 10 نکته مهم حقوقی هنگام خرید ملک آشنا خواهید شد.

دعاوی مربوط به املاک و مستغلات معمولاً سه نوع است: دعاوی دعوی ، دعوی کیفری و دعوا در مورد املاک ، از فروش تقلبی و اجاره نامه تا نقض قوانین معاملات یا تعهدات قراردادی.

در هر صورت ، در این مقاله سعی کردم برخی نکات کلی و مهم را هنگام ثبت معامله در نظر بگیرم ، اما با توجه به همه این موارد ، شما عزیز نیازی به مشاوره با وکیل املاک نخواهید داشت:

  • شناسایی کامل فروشنده ملک
  • وضعیت سند را بررسی کنید
  • خرید زمین مصادره شده و ستاد اجرایی فرمان امام
  • خرید زمین کشاورزی و در قالب طرح
  • ملک را با شرایط فعلی آن مقایسه کنید
  • معاملات املاک و مستغلات ارثی
  • عدم پرداخت کامل مبلغ معامله با مبلغ یکجا
  • تعیین شرایط فسخ قرارداد
  • سند را تنظیم و ثبت کنید

تنظیم قانونی قراردادها در معاملات املاک و مستغلات

 برای روشن شدن بیشتر موضوع ، اکنون توضیح مختصری درباره هر یک از موارد فوق داده شده است:

1- شناسه کامل فروشنده ملک:

در مرحله اول و برای انجام یک معامله مثلا خرید یک ملک صنعتی مثل کارخانه شما باید اسناد هویتی و اختیار قانونی فروشنده یا امضا کنندگان را به دقت بررسی کنید ، در حالی که اگر به جای یکی از طرفین معامله شخص دیگری به عنوان وکیل یا سرپرست قرارداد را امضا می کند ، باید اطلاعاتی در مورد فروشنده و مالک داشته باشید. اصل نیز باید با اسناد صاحب سند مطابقت داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که طرفین معامله منع تجارت ندارند. به عنوان مثال ، شخص ورشکسته حق قانونی مشارکت در معاملات را ندارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط افراد در ورشکستگی و نوع معامله با این افراد می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

نکته مهم دیگر قبل از انجام معاملات املاک و مستغلات این است که بفهمید افراد به دلایلی مانند کهولت سن یا بیماری غایب هستند یا خیر ، زیرا از نظر قانونی تجارت با این افراد اشتباه است.

2. وضعیت سند را بررسی کنید:

گام بعدی اطلاع کامل از وضعیت ملک و وضعیت سند معامله شده است. برای انجام معاملات املاک و مستغلات بدون مشکل ، علاوه بر بررسی و شناسایی اشخاص حقوقی و حقوقی ، بهتر است از نظر ثبت در دفاتر اسناد رسمی ، ایجاد حقوق مشترک ، توابع و لوازم جانبی ، وثیقه و سلب مالکیت از وضعیت معامله برخوردار باشید. اسناد و مدارک املاک و مستغلات انواع مختلفی با قوانین ثبت خاص خود دارند. بنابراین خریدار یا مستاجر باید قبل از انعقاد قرارداد از نوع و شرایط سند مطلع باشد. اگر در مورد وضعیت سند مالکیت ابهامی وجود دارد ، در چنین مواردی با آن روبرو نشوید و مواردی را که نشانگر تردید در ملک است از فروشنده بخواهید. می توانید با استفاده از کد رهگیری املاک و مستغلات از طریق سامانه دفتر امور حقوقی و حقوقی دولت استعلامات لازم را انجام دهید

 3– خرید اراضی مصادره شده و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره):

یکی از نکات قانونی در خرید زمین ، توجه به قوانین خرید زمین از اشخاص حقوقی و حقیقی است. برای این نوع خرید زمین شما باید وکالت نامه فروشنده را از موسسه مربوطه به دقت بررسی کنید و از صحت آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که خرید زمین های مصادره شده توسط دادگاه های انقلاب و انتقال آنها به آژانس هایی مانند بنیاد شهید ، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ، کمیته امداد ، بنیاد مستضعفان و … معمولاً با مشکلات زیادی همراه است. زیرا مالکان قبلی می توانند ادعاهایی را برای اموال سابق خود مطرح کنند که توسط دادگستری در دست بررسی است.

 4- خرید زمین کشاورزی و در محدوده طرح:

برخی مناطق در محدوده طرح تفصیلی قرار دارند که ادعا می شود در این طرح است. بنابراین ، قبل از خرید زمین ، باید در مورد طرح تفصیلی شهر اطلاعات کسب کنید و مطمئن شوید که ملک در این طرح گنجانده نشده است. همچنین به لحظه های قانونی خرید زمین کشاورزی برای زمین های کشاورزی توجه کنید. برخی از زمین های کشاورزی سند رسمی ندارند و سند برای آنها در سطح محلی و سنتی تعیین شده است. برای خرید چنین زمینی باید قبل از انعقاد قرارداد از مقامات و دفاتر اسناد رسمی مربوطه استعلام بگیرید و از صحت این مدارک اطمینان حاصل کنید.

  5. تصادف ملک با شرایط فعلی آن:

قبل از معامله ملک ، لازم است زمین یا ملک مورد نظر را به دقت رصد کنید و تمام جوانب آن را از نظر خسارت ، نقص و نقص در نظر بگیرید. اگر نقصی در ساختمان وجود دارد ، حتی اگر به هر دو طرف معامله اطلاع داده شود ، سعی کنید جزئیات دقیق را در متن توافق نامه وارد کنید.

6- معاملات املاک و مستغلات:

در معامله املاک وراثتی ، شما باید اطلاعات دقیق تمام وراث یا مشتریان آنها را با اطلاعات مالکیت و گواهی انحصار وراثت ترکیب کنید. همچنین معامله با چنین املاکی امکان پذیر نیست ، مگر با حضور و رضایت همه وراث ، و در صورت مخالفت حتی یک نفر ، معامله به تعیین سهم هر ورثه به بعد از دادرسی موکول می شود. معاملات املاک و مستغلات با چندین مالک مستلزم حضور و امضای همه آنها یا نمایندگان قانونی آنها است ، اگر یکی از مالکان دارای وکالت نامه برای شرکت در معامله از طرف دیگران باشد ، فقط حضور و امضای وی کافی است.

شایان ذکر است حضور در دفتر املاک صنعتی معتبر مثل املاک سوله کار که از نظر شناخته شدن و اعتبار چندین ساله از الزامات معامله است که باید مورد توجه طرفین قرارداد قرار بگیرد.

 داشتن تنها یک سند اثبات مال شما نیست ، زیرا رعایت کامل تعهدات مندرج در متن قرارداد توسط هیچ یک از طرفین قرارداد پیش شرط معاملات املاک و مستغلات است.

7- عدم پرداخت کل مبلغ معامله با یکجا:

نکته مهم دیگر این است که تا تحویل کامل ملک هرگز مبلغ کامل را به فروشنده یا صاحبخانه پرداخت نکنید! تحویل کامل ملک نه تنها به صورت رسید فیزیکی در محل است ، بلکه پس از ثبت سند نیز انجام می شود. به فروشندگان توصیه می شود اگر قبل از تحویل ملک مبلغ کامل معامله را دریافت نکرده اند ، بقیه پول را از نظر مبلغ دقیق و زمان پرداخت منوط به فسخ یک طرفه قرارداد بدون مراجعه به دادگاه (در صورت عدم تحقق آن) ) در قرارداد وارد کنید تا خریدار یا مستاجر متقابلاً موظف به پرداخت بقیه مبلغ در موعد مقرر باشد.

 8- تعیین شرایط فسخ قرارداد:

از آنجا که احتمال بروز بسیاری از اختلافات در آینده در معاملات املاک و مستغلات وجود دارد ، بهتر است شرایطی را برای خاتمه هر یک از آنها تعیین کنید و برای جلوگیری از مشکلات بعدی ، کتباً در این منشور بنویسید.

9- تهیه و ثبت سند:

نکته مهم دیگر در معاملات املاک و مستغلات ، برای اینکه نه خریدار و نه فروشنده درگیر پرونده های قضایی و قضایی و ثبت نام شوند ، لازم است که هر نوع تهیه یا انتقال اسناد در دفاتر اسناد رسمی و در سیستم ثبت املاک و مستغلات انجام شود. و در کشور فعالیت می کند. این توافق نامه توسط مشاوران املاک تهیه شده است ، تأکید بر دریافت کد رهگیری در هنگام تهیه قرارداد املاک و مستغلات فراموش نشود. ای

10-تنظیم قانونی قراردادها در معاملات املاک و مستغلات:

نکته مهم بعدی برای شرکت در معاملات املاک و مستغلات با عقد قرارداد غیررسمی این است که معامله باید با شرکتی که دارای مجوز دریافت اتحادیه املاک است و بلافاصله کد رهگیری و هولوگرام دریافت کند. اگر یک قرارداد رسمی توسط یک مقام فاقد صلاحیت در دفتر اسناد رسمی یا سایر نهادهای قانونی تنظیم یا ثبت شود ، نوع آن غیر رسمی و عادی تلقی می شود.

همچنین باید بدانید که یک شرکت املاک و مستغلات فقط با داشتن پورتالی با همین موضوع برای انجام معاملات املاک کافی نیست! مشاوران املاک و مستغلات باید دارای پروانه کسب قابل مشاهده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *