اکتبر 6, 2022
مواضع جدید الکاظمی عراق را به کدام سو می‌برد؟

مواضع جدید الکاظمی عراق را به کدام سو می‌برد؟

[ad_1]

مهسا مژدهی: الکاظمی بعد از سفر خود به آمریکا و سپس برخی کشورهای عرب خاورمیانه، حالا اعلام کرده است که قصد ندارد در انتخابات شرکت کند. نخست وزیر عراق درباره انتخابات پارلمانی زودهنگام گفت که نامزد نمی شود و باید برای فراهم کردن شرایط مناسب برای برگزاری انتخابات تلاش شود.
 

دستاوردهای متزلزل الکاظمی در سفر به واشنگتن

عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان عراق پنجشنبه تأکید کرد: آمریکا تلاش می‌کند تا خروج نظامیانش از عراق را با تعیین مهلت سه ساله به تعویق بیاندازد. عامر الفایز پنجشنبه در گفت‌وگو با پایگاه خبری “المعلومه” عراق، افزود: مصوبه پارلمان عراق درباره اخراج نیروهای بیگانه تنها محدود به نیروهای آمریکایی نیست بلکه تمام نیروهای خارجی را شامل می‌شود. وی افزود: پیش از رأی‌گیری این مصوبه، گفت‌وگوی سیاسی [میان گروه‌ها و احزاب‌ها] درباره آن صورت گرفت و اگر اکنون فردی به آن معترض است، [رأی] اکثریت را در نظر نمی‌گیرد.

نخست‌وزیر عراق در سخنانی گفت که رئیس جمهوری آمریکا به وی اعلام کرده است که نیروهای واشنگتن طی سه سال از عراق خارج می‌شوند. مصطفی الکاظمی در گفت‌وگو با شبکه العراقیه درباره دیدار روز گذشته با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریگا اظهار کرد که این دیدار مهم و موفقیت‌آمیز بوده است و دو طرف از آن رضایت داشته‌اند.

بعد از این سفر بود که وزیر خارجه عراق با اشاره به نیاز کشورش به کمک نظامی اعلام کرد که بغداد خواستار تداوم همکاری اطلاعاتی، آموزشی و پشتیبانی هوایی آمریکا است.

 موارد متنوعی در سفر نخست وزیر عرق به واشنگتن مورد بحث قرار گرفت. یک منبع عراقی اعلام کرد که الکاظمی در دیدار با ترامپ به او تاکید کرده است: اجازه نمی دهیم عراق به مکانی برای انجام هیچ اقدامی علیه ایران و ترکیه تبدیل شود.

نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه مشترکی درباره شراکت راهبردی دو کشور، تأکید کردند که این شراکت مبتنی بر تمایل دو طرف است. مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق از بانک‌های آمریکایی خواست تا برای توسعه نظام بانکی کشورش با بغداد همکاری کنند.
 

آیا عراق به اعراب نزدیک تر می شود؟

آنچه مشخص است اینکه عراق در صدد ترمیم روابط خود با کشورهای عربی است. از دهه 1990 و بعد از حمله صدام به کویت، بیشتر کشورهای عربی با دیده بدبینی به عراق نگاه کرده اند. حالا بعد از سفری که نخست وزیر این کشور به واشنگتن داشت، به نظر می رسد که عراق به دنبال چرخشی بزرگ به سمت همسایگان عرب خود است. 

آخر هفته گذشته وزیرخارجه عربستان به عراق سفر کرده بود. پیش از این قرار بود که البغدادی به ریاض سفر کند، اما به دلیل بیماری شاه سعودی و بهانه گیری های بعدی، این سفر انجام نگرفت.

دفتر اطلاع رسانی مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای در خصوص دیدار وزیرخارجه عربستان با الکاظمی اعلام کرد، در دیدار با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان و هئیت همراهش روابط دوجانبه و توسعه آن در همه زمینه ها و نیز تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت. الکاظمی در این دیدار گفت: “عربستان شریک واقعی عراق است و این کشور به دنبال دستیابی به روابط متمایز با تکیه بر روابط تاریخی با عربستان است، روابطی که آنها را کنار هم جمع کند به گونه ای که آینده ای بهتر برای دو کشور محقق شود”.وی بر احیای تصمیمات کمیته هماهنگی میان عراق و عربستان به گونه ای که منافع دو ملت را تضمین کند، تاکید کرد.

از سوی دیگر عراق برخلاف برخی دیگر از کشورهای اسلامی، واکنش خاصی به ارتباط امارات و رژیم صهیونیستی نشان نداد. «احمد ملا طلال» سخنگوی نخست‌وزیری عراق طی نشست خبری درباره توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی گفت این یک موضوع داخلی مربوط به خودشان است.

 مصطفی الکاظمی در نشست سران سه کشور عراق، مصر و اردن در امان که روز سه شنبه برگزار شد، در صدد اجرایی کردن طرح «شام جدید» برآمد که مبتنی بر دادن نفت در مقابل جذب سرمایه‌های این دو کشور خواهد بود.(اینجا بخوانید)

«مصطفی الکاظمی»  روز سه‌شنبه در نشست سه‌ جانبه سران اردن، عراق و مصر بیان کرد: عراق به نگاه راهبردی عقیده دارد که از ثبات در منطقه و ایجاد فرصت برای آرام کردن اوضاع حمایت کند و این روند با تداوم مذاکرات میان بازیگران منطقه ایجاد می‌شود. وی افزود: عراق به برقراری روابط متوازن با همه کشورهای همسایه پایبند است و به حمایت از حاکمیت، امنیت و ثباتش اهمیت می‌دهد و با همه برادران و دوستان در چهارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی همکاری می‌کند.  

نخست وزیر عراق تاکید کرد که مواضع بغداد در حمایت از مساله فلسطین و حق مردم آن برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف ثابت است. الکاظمی بر لزوم وجود یک خواست جمعی برای نابودی تروریسم از طریق همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و مقابله با همه کسانی که از تروریست حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند، تاکید کرد.

به نظر می رسد بعد از سفر الکاظمی به واشنگتن و کشورهای عربی، عراق آبستن حوادث تازه باشد چرا که بسیاری از صاحب نظران بر این باورند از محتوای رایزنی و گفتگوهای بعمل آمده چنین چشم اندازی دور از ذهن نیست.

بیشتر بخوانید:

سوغات الکاظمی از واشنگتن/ نخست‌وزیر عراق روی کمک ترامپ حساب باز کرده است

تحفه الکاظمی

الکاظمی در سفر به آمریکا چه درخواستی را درباره ایران مطرح می‌کند؟
 

312 310

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.