دسامبر 7, 2022

مه شکن سفید یا زرد؛ شما کدام را ترجیح می دهید؟

 
      مه شکن سفید یا زرد؛ شما کدام را ترجیح می دهید؟

بعضی علاقه‌مندان خودرو معتقدند که نصب هدلایت با نور سفید بر روی چراغ مه شکن باعث کاهش دید راننده در مه و باران می‌شود اما آیا این مسئله درست است؟

هر چند نصب هدلایت بر روی چراغ مه شکن خودرو باعث افزایش دید راننده می‌شود اما برخی معتقدند این کار در زمان بارندگی و مه باعث کاهش دید می‌شود و به همین دلیل ترجیح می‌دهند لامپ هالوژن را بر روی مه شکن حفظ کنند. این مسئله هر چند در میان علاقه‌مندان بارها شنیده شده است اما به نظر می‌رسد باید با دید علمی‌تری به آن نگاه کرد.
قبل از هر چیز بد نیست به ماهیت چراغ‌های مه شکن یا همان foglamp اشاره کنیم. همانطور که از نام این چراغ مشخص است معنی و ترجمه صحیح برای آنها “چراغ مه” است و نه “مه شکن” و به این ترتیب این چراغی است که در شرایط مه آلود جاده بیش از چراغ‌های بزرگ و اصلی به کمک راننده خواهد آمد. البته واژه مه شکن واژه عمومی و مصطلحی است که حتی خودروسازان از آن استفاده می‌کنند اما باعث شده برخی گمان کنند چراغ مه شکن برای شکستن مه و نفوذ به آن است.
بسیاری بر این باور هستند که چراغ‌های مه برای دیده شدن است و نه دیدن در صورتی که این یک باور اشتباه است هر چند که اگر شما از چراغ‌های رفلکتیو با عمق کاسه کم (مانند چراغ مه یا مه شکن) استفاده کنید شانس دیده شدن شما در هوای مه آلود بیشتر است.

 از سوی دیگر برخی معتقدند طیف نور هدلایت برای مه شکن مناسب نیست و نور چراغ مه یا مه شکن باید زرد باشد. اگر ملاک را طیف رنگ در نظر بگیریم باید خودروسازان لامپ‌های مه شکن را با طیفی متفاوت و زرد تر از چراغ‌های اصلی و بالایی تولید می‌کردند اما همانطور که می‌توانید در خودروی خود نیز ببینید هیچ تفاوتی بین رنگ لامپ چراغ مه شکن و رنگ چراغ‌های بزرگ خودروی شما وجود ندارد. با این حساب چرا حتی خودروسازان توصیه می‌کنند در مه بهتر است چراغ‌های مه یا مه شکن روشن شود؟
هنگامی که مه وارد جاده و مسیر می‌شود، به صورت کامل بر روی مسیر نمی‌نشیند و به طور معمول در ارتفاعی حدود ۲۰ الی ۵۰ سانتی متر از سطح زمیبن در حال حرکت است و این دقیقا ارتفاعی است که چراغ‌های اصلی خودرو (چه نور پایین و چه نور بالا) قرار دارد. به همین دلیل چراغ‌های مه را در خودرو‌ها در پایین ترین سطح ممکن و طراحی رفلکتور cornering تولید می‌کنند تا سطح نور آن پایین تر از مه جاده بوده و راننده دید کافی در هوای مه آلود بر حاشیه مسیر (جلوگیری از خارج شدن از جاده) و بخشی از جلو و کف جاده را داشته باشد. اگر موضوع صرفا دیده شدن بود به احتمال زیاد طراحان خودرو محل قرارگیری چراغ مه را روی سقف خودرو قرار می‌دادند!
با در نظر گرفتن این موارد مشخص است که نوع لامپ خودرو نصب شده در چراغ مه یا مه شکن تفاوت مهمی در میزان دید راننده به محیط اطراف ایجاد نمی‌کند و این محل نصب مه شکل شکل طراحی آن است که باعث می‌شود در هوای مه آلود استفاده از آن توصیه شود.
در کنار همه این ها باید توجه داشت امروزه بسیاری از خودرو‌های روز دنیا فاقد چراغ مه شکن هستند و در صورت وجود چراغ مه شکن، از رنگ زرد در لامپ آن‌ها استفاده نمی‌شود.
در قیاس طیف‌های رنگی ۴۳۰۰ تا ۵۸۰۰ کلوین تفاوت و وضوح پذیری در هوای مه آلود چندان قابل توجه نیست. طیف ۴۳۰۰ در واقع همان رنگ آفتابی فابریک لامپ‌های هالوژن است اما به دلیل دارا بودن طول موج بالای طیف ۳۰۰۰ کلوین (رنگ چراغ‌های اتوبان‌ها و خیابان‌ها) وضوح پذیری بیشتری در این شرایط دارند.
یکی از دلایل حذف آرام چراغ‌های مه در انواع خودروها، تجهیز روز افزون نور جاده‌ها و مسیر‌ها است که عملا خودروها را از الزام به داشتن این گونه چراغ‌ها بی نیاز می‌کند و بیشتر کاربردی به عنوان مکمل نوردهی low beam را دارند.
بنابراین تفاوت اصلی در نوع طراحی کاسه و پرتاب نور چراغ‌های مه است که دید مناسب تری را در اختیار راننده قرار می‌دهد و این مسئله ارتباطی به نوع لامپ خودرو که نصب شده در مه شکن ندارد و در صورت استفاده از هدلایت قوی در مه شکن، همچنان می‌تواند دید مناسبی در شرایط مه آلود داشته باشید

          شما در سایت تاپیک کالا شاهد انواع لامپ های هدلایت خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *