سپتامبر 25, 2022
معاون وزیر بهداشت: یک پنجم بستری‌های کرونا جوان هستند

معاون وزیر بهداشت: یک پنجم بستری‌های کرونا جوان هستند

[ad_1]

قاسم جان بابایی روز یکشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد، گفت : قبل از عید نوروز، میزان آلودگی جوانان به ویروس کرونا به مراتب کمتر بود، اما از تیر و مرداد حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان‌ها را جوانان و افراد حدود ۲۰ ساله تشکیل می‌دهد و این افراد حلقه انتقال ویروس کرونا هستند.

وی افزود: اگر جوانان به کرونا مبتلا شوند شاید علائم شدیدی نداشته باشند و در صورت بستری هم با مراقبت خوب، بهبود پیدا می‌کنند. این افراد می‌توانند ویروس را به سالمندان و افراد با ضعف سیستم ایمنی منتقل کنند.

رمدسیویر تاثیری در کاهش مرگ و میر کرونا ندارد

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره داروی رمدسیویر گفت: هیچ مطالعه‌ای در دنیا وجود ندارد که ثابت کند داروی رمدسیویر در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا موثر است. حتی مقاله‌ای که در مجله جاما منتشر شده هم اثر این دارو برای کاهش مرگ و میر کرونا را رد کرده است. یکی دیگر از مجله‌های معتبر دنیا هم اثربخشی این دارو از جهت کاهش مرگ و میر را رد کرده است؛ بنابراین تا زمانی که اثربخشی دارو برای کاهش مرگ و میر اثبات نشود، وارد پروتکل درمانی نمی‌شود.

وی ادامه داد: اکنون تنها دارویی که ثابت شده در دنیا میزان مرگ و میر را کاهش می‌دهد، کورتون است. داروهای ضد انعقاد و اینترفرون و ضد التهاب هم در کنار این موارد وجود دارد.

در زمینه ساخت واکسن از دنیا عقب نیستیم

وی درباره واکسن کرونا گفت: نباید چیزی بگوییم که مردم را بی مورد امیدوار یا حتی ناامید کنیم. واکسن همیشه نتوانسته برای همه بیماری‌ها موثر باشد. این همه سال برای هپاتیت سی و اچ آی وی واکسن موثر تولید نشده است. ویروس کرونا فعلا در مرحله مطالعاتی است. در حال حاضر شرایط ساخت واکسن با دستور وزیر بهداشت شروع شده و به سمت مراحل پیشرفته می‌رود. این فقط به این معنی است که از دنیا عقب نیستیم. حتی مشخص نیست که واکسن در دنیا به نتیجه مطلوب برسد.

معاون وزیر بهداشت افزود: واکسن کرونا به همان میزان که می‌تواند اثربخش باشد، می‌تواند اثربخشی هم نداشته باشد.

جان بابایی گفت: در حال حاضر روند بستری و مرگ و میر بیماران ناشی از ویروس کرونا رو به کاهش است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. البته از مردم می‌خواهیم که همراهی‌ها را ادامه بدهند تا هرچه زودتر بار بیماری در بیمارستان‌ها را به حداقل برسانیم.

وی بیان کرد: برخی خدمات دوراپزشکی یا تله مدیسین برای بیماران تامین می‌شود و مجوز قانونی برای حمایت بیمه‌ها از این خدمات از ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت شده و در ۲۰ نقطه کشور این زیرساخت آماده است. قسمتی از این کار با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) انجام شده و در مناطق کمتر برخوردار می‌توانیم ویزیت بیمار را از راه دور انجام بدهیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: این کار نیازمند اقدامات چند ماهه‌ای داشت که هفته گذشته آیین نامه تله مدیسین از طرف وزیر بهداشت ابلاغ شد. به این وسیله می‌توان مراجعه مردم به بیمارستان‌ها را کمتر کرد.

جان بابایی گفت: آموزش کادر پزشکی برای خدمات غیرتهاجمی هم انجام شده است. مهم‌ترین کار، مراقبت پزشکان و پرستاران از بیماران است. گاهی اسم برخی داروها مطرح می‌شود که می‌تواند موثر باشد. این آموزش‌ها به چند شکل از جمله ارتباط بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کوچک و بزرگ انجام شده است. همچنین آموزش‌های کوتاه مدت هم ارائه شده است. در اکثر نقاط کشور همکاران ما تبحر بیشتری پیدا کرده‌اند.

اضافه شدن ۱۴ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال

جان بابایی بیان کرد: تا پایان سال ۱۴ هزار تخت بیمارستانی و اورژانس و کلینیک‌های ویژه اضافه خواهد شد تا امنیت برای مردم فراهم شده و حتی در فصل پاییز و زمستان دچار کمبود تخت نشویم. البته مردم باید همکاری کنند تا بار مراجعه به بیمارستان‌ها کمتر شود و کسی را از دست ندهیم.

هزینه هر بیمار کرونایی برای وزارت بهداشت چه قد است؟

وی ادامه داد: این بیماری بیش از ۶ ماه است که در کشور وجود دارد و در برخی بیمارستان‌ها فقط بیمار کرونایی بستری می‌شود. این بیمارستان‌ها باید درآمد اختصاصی هم داشته باشند تا هزینه‌های خود را پرداخت کنند. این در حالی است که برخی از بیمارستان‌ها دچار کاهش درآمد اختصاصی تا ۵۰ درصد شده‌اند.

جان بابایی افزود: هزینه افرادی که بی بضاعت باشند یا توانایی مالی نداشته باشند، رایگان است. اگر بیمار تمکن مالی داشته باشد، باید همان ۱۰ درصد هزینه را پرداخت کند.

وی اظهار کرد: در درمان‌های سرپایی به صورت انتخابی کلروکین و دیفن هیدرامین و داروهای مسکن استفاده می‌شود که علائم را کم می‌کند. در بستری، داروهایی که کمیته علمی قبول دارد مثل کورتون و اینترفرون و دستگاه‌های کمک تنفسی و داروهای ضد دیابت استفاده می‌شود. این داروها در تمام داروخانه‌های کشور موجود است.

زیرساخت‌های بهداشتی برای برگزاری کنکور فراهم شده بود

معاون درمان وزارت بهداشت درباره کنکور گفت: کنکور تازه برگزار شده و اگر اثری داشته باشد تا دو هفته بعد مشخص می‌شود. زیرساخت‌های بهداشتی برای برگزاری کنکور فراهم شده بود و جای نگرانی ندارد. حتی افراد مبتلا و بیمار در ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی و در بیمارستان‌های مشخص امتحان کنکور دادند؛ بنابراین تمام اقدامات برای برگزاری کنکور مطمئن انجام شد.

جان بابایی اظهار کرد: در مورد موج کرونا تفسیرهای مختلفی وجود دارد. در حال حاضر بار بیماری کمتر نشده و هنوز به عدد مطمئنی نرسیدیم. در استان اصفهان نزدیک به ۹۰۰ بیمار بستری است. هنوز به نقطه مطلوبی نرسیدیم که بگوییم موج بعدی شروع می‌شود.

۲۳۵۲۳۱

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.