دسامبر 1, 2022
معاون دادستان کل کشور: ۲۰میلیون نفر تحت تاثیر آسیب موادمخدر هستند

معاون دادستان کل کشور: ۲۰میلیون نفر تحت تاثیر آسیب موادمخدر هستند

[ad_1]

سعید عمرانی روز سه‌شنبه در مراسم نشست تخصصی بزرگداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر که به صورت ویدیو کنفرانس همزمان در ۳۱ استان برگزار شد،  افزود: در حوزه قضایی مبارزه با مواد مخدر مشکلات بسیاری وجود دارد چه در بخش قضایی و چه انتظامی سه عنوان مهم وجود دارد ک بحث مواد مخدر را تحت تاثیر قرار داده است و آن سه مورد معتادان متجاهر، خرده فروشان و ضربه به بنیان های قاچاقچیان است.  

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: در شرایط فعلی در هر سه مورد از لحاظ قوانین با خلاءهایی مواجه هستیم که روند مبارزه را تحت تاثیر قرار داده است، براساس قانون تعیین شده مدت نگهداری معتادان سه ماه است در حالی که هیچ معتادی در طول سه ماه به شرایط عادی بازنمی گردد این مستلزم تغییر قانون به دو سال است.  

عمرانی با اشاره بر اینکه دستگاه های تقنینی ما در قبال این آسیب اجتماعی مسوول است، افزود: مواد مخدر تنها فرد مصرف کننده را درگیر نمی کند بلکه بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را به صورت مستقیم درگیر می کند و  ناهنجاری هایی مانند طلاق، کودک آزاری، همسر آزاری و بسیاری موارد دیگر را به دنبال دارد. اگر مصرف مواد مخدر کنترل شود مسائل و آسیب های اجتماعی به حداقل  می‌رسد.

معاون قضایی دادستان کل کشور افزود: امیدواریم مجلس جدید اهتمام ویژه به این امر داشته باشند چرا که این آتشی است که اگر فراگیر شود دامن همه را می‌گیرد. پس جا دارد سیستم حکومت در این امر تعارف نداشته باشند.  

عمرانی با تاکید بر اینکه قانون باید پویا باشد همانطور که جرایم پویا هستند، گفت: اگر قانون حامی نباشد به منزله بدون سلاح رفتن رزمنده به جنگ با دشمن است. امیدواریم مجلس جدید در این سه حوزه قوانین را بازنگری کنند. از خانواده ها و جامعه هم تقاضا داریم در طرح یاریگران همراهی کنند که اگر مشارکت نداشته باشند این مبارزه از لحاظ ساختاری موفق نخواهد بود.  

در این نشست که به بهانه ۲۶ ژوئن روز جهانی مبارزه با مواد مخدر  برگزار شد، سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، الکساندر فدولف نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران، سرتیپ پاسدار قاسم رضایی جانشین فرماندهی نیروی انتظامی و رئیس کمیته مقابله با مواد مخدر و سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور و رئیس کمیته حقوقی قضایی حضور داشتند.  

۴۷۲۳۱

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *