جولای 11, 2020
مشکلات فعالان گردشگری و صنایع دستی گلستان برای استفاده از تسهیلات کرونایی

مشکلات فعالان گردشگری و صنایع دستی گلستان برای استفاده از تسهیلات کرونایی

به گزارش خبرآنلاین از گرگان : از ابتدای اسفندماه امسال که استان گلستان هم به تبع کشور، درگیر بیماری کرونا شد بسیاری از کسب و کارها تعطیل و فعالیت‌هایشان محدود شد. فعالان گردشگری این استان هم با توجه به زیان مالی که نوروز ۹۸ به علت وقوع سیل متحمل شده بودند، چشم انتظار رسیدن تعطیلات نوروزی امسال و جبران آن خسارت‌ها بودند اما شیوع بیماری کرونا این فرصت را از بخش گردشگری گرفت.

بسیاری از کسانی که هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی را از قبل رزرو کرده بودند با شیوع این بیماری در همان روزهای نخست، اقامت‌شان را لغو کردند. مدتی بعد و پس از اوج‌گیری این بیماری در برخی استان‌ها، محدودیت سفرهای نوروزی و تعطیلی هتل‌ها، واحدهای اقامتی و غیره مصوب شد. از آن زمان حدود ۴ ماه می‌گذرد اما کرونا دست از سر مردم برنداشته است و همچنان جولان می‌دهد. دولت هم برای حمایت از کسب و کارهای خسارت‌دیده از این بیماری ۵۴۷ میلیارد تومان تسهیلات به استان گلستان اختصاص داده است.

آن طور که سعید مازندرانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفته این تسهیلات به کسب و کارهایی که در زمان شیوع کرونا دچار آسیب شدند اما اشتغال خود را حفظ کردند، پرداخت می‌شود.

به گفته او این تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد بوده و بازپرداخت آن پس از ۳ ماه تنفس به مدت ۲ سال خواهد بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: به واحدهایی که تعطیل شدند به‌ازای هر بیمه شده ۱۶ میلیون تومان و به واحدهای خدماتی که فعالیت خود را متوقف کرده بودند، به‌ازای هر بیمه شده ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

مازندرانی عنوان کرد: دولت چندین رسته شغلی از جمله کسب و کارهای بخش خدمات از جمله گردشگری را هم مشمول این تسهیلات کرده است.

با اینکه دولت این تسهیلات را به استان اختصاص داده اما فعالان بخش گردشگری و صنایع دستی استان که در اثر بیماری کرونا ضرر و زیان بسیاری دیدند تمایل چندانی برای استفاده از این تسهیلات ندارند. سود بالای بانکی و مشکلاتی که برای تأیید این واحدها وجود دارد، سبب شده بسیاری از فعالان گردشگری و صنایع عطای این تسهیلات را به لقایش ببخشند.

آن گونه که احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفته با شیوع بیماری کرونا فعالیت‌های گردشگری و صنایع دستی در همه سطوح تحت تأثیر قرار گرفت. در حال حاضر حوزه گردشگری و صنایع دستی ما در شرایط بسیار سختی به سر می‌برد.

وی بیان داشت: گفته برآوردهای اولیه ما حاکی از وارد آمدن خسارت ۱۷۶ میلیارد تومانی به بخش گردشگری و صنایع دستی استان است که اگر این بیماری ادامه داشته باشد به طور قطع خسارت‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

تجری درباره اختصاص این تسهیلات به فعالان این حوزه بیان داشت: بسیاری از فعالان صنایع دستی استان به دلیل سود نرخ تسهیلات تمایل چندانی برای استفاده از آن ندارند.

به گفته او مشکلاتی هم برای برخورداری تأسیسات گردشگری از این تسهیلات وجود دارد. مسائلی مانند بیکاری کارگران این واحدها و استفاده آنها از تسهیلات بیمه بیکاری سبب بروز برخی مشکلات در تأیید این واحدها شده است.

تجری گفته تا کنون فقط ۳۰ واحد اقامتی و گردشگری استان مشمول استفاده از این تسهیلات شده‌اند در صورتی که با برطرف شدن این مشکل واحدهای بیشتری می‌توانند از حمایت تسهیلاتی دولت استفاده کنند.

48Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *