می 25, 2022
شکست ترامپ،ریاض را به سمت تهران می‌کشاند؟/اهداف مهم ایران در عراق

شکست ترامپ،ریاض را به سمت تهران می‌کشاند؟/اهداف مهم ایران در عراق

[ad_1]

ماهان نوروزپور: روز یکشنبه دکتر محمدجواد ظریف وزیرخارجه کشورمان به عراق سفر کرد تا در راستای سفر رئیس جمهور روحانی در سال 97 با دولت جدید عراق رایزنی کند. رئیس دستگاه دیپلماسی در حالی به بغداد رفت و با مقامات و سیاستمداران و احزاب عراقی و همچنین فرماندهان مقاومت گفتگو کرد که قرار بود الکاظمی روز سه شنبه به ریاض سفر کند و پس از آن راهی تهران شود که بیماری ملک سلمان شاه سعودی سفر او را به تاخیر انداخت. گمانه زنی های ناظران از سفر ظریف در رسانه های داخلی و خارجی گسترده بود و در این میان زمزمه هایی نیز مبنی بر میانجیگری الکاظمی میان ایران و عربستان نیز در تحلیل ها و اخبار منتشر شد که مقامات ایران و عراق این اخبار را تایید نکرده اند. اما سخنگوی وزارت خارجه در عراق به ایرنا گفت که ایران اماده گفتگو با کشورهای منطقه است. در همین باره حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه به خبرآنلاین گفت: «مصطفی الکاظمی-نخست وزیر عراق-  معتقد است تنش ها ی موجود میان تهران و ریاض نه تنها در منطقه بلکه مستقیما در عرصه های داخلی عراق تاثیرات منفی خواهد گذاشت.بنابران آقای الکاظمی سعی دارد که در این کشاکش و میانه ی آتشی که بین ایران و عربستان به پا شده است نقش میانجی گر را بازی کند. درست به همین دلیل بود که قرار بود نخست وزیر عراق، پیش از سفر به تهران، با مقامات عربستان دیدار کند اما به علت بیماری سخت پادشاه عربستان و انتقال وی به بیمارستانی در ریاض، برنامه ایشان برای سفر به عربستان به تعویق افتاد.»

این کارشناس برجسته جهان عرب در ادامه به شرایط منطقه و بحرانی بودن آن اشاره کرد و با تاکید بر اینکه طرف عربستان نیز خواهان هموار شدن این شرایط است ضمن اینکه انتخابات آمریکا در این شرایط دخیل است، افزود: «در حال حاضر شرایط منطقه به گونه‌اییست که مقامات عربستان سعودی به خوبی متوجه شدند که ادامه دادن این نقش تخریبی در منطقه و در محور مقاومت نتیجه ی مثبتی برای آن ها نخواهد داشت. به ویژه اینکه عربستان، تاکنون سیصد و پنجاه میلیارد دلار در جنگ پنج ساله علیه مردم بی دفاع یمن خرج کرده است و هیچ گونه دستاورد سیاسی و نظامی به دنبال نداشته است. پس برآورد و تحلیل سعودی این است که اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شکست بخورد و میز بیضی کاخ سفید را به رقیب دموکرات خود جو بایدن تسلیم کند، سعودی ها در تنگنا و انزوا قرار بگیرند چرا که جو بایدن به سیاست های عربستان بد بین است.  آقای الکاظمی هم به خوبی اشاره و سیگنال عربستانی ها برای معقول کردن روابط بین تهران و ریاض را دریافت کرده و قصد دارد که واسطه و میانجی گر این برنامه بشود.البته عربستان در سال ها ی اخیر تمامی پل های پشت سر رابطه ی تهران و ریاض را خراب کرده است و اگر هم سیگنال مثبتی به سمت تهران می فرستد ممکن است تاکتیکی باشد.»

حسن هانی زاده با تاکید بر اهمیت انتخابات آمریکا در پاسخ به این سوال که سینگال مثبت عربستان منوط به شکست ترامپ در انتخابات است؟ بیان کرد:«قطعا! اگر آقای ترامپ بر سر قدرت بماند عربستان هم همان سیاست های تخریبی خودش را در پیش می گیرد.عربستان سعودی یک بازگیر دوگانه است که هرگاه دچار انزوای بین المللی یا منطقه ایی بشود به سمت صلح و دوستی با ایران متمایل می شود و آنگاه که از بحران خارج شود همان نقش مخرب و جنگطلب را به نیابت از آمریکا و رژیم صهیونیتسی بازی می کند. الان هم عربستان در یک وضعیت خاکستری به سر می برد لذا این سیگنال مثبت بیشتر تاکتیکی و غیر واقعی است. چرا که دونالد ترامپ از رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به شدت حمایت می‌کند و مادامی که این حمایت وجود داشته باشد عربستان بر همین مسیر حرکت خواهد کرد.»

این کارشناس خاورمیانه درباره انتشار برخی از خبرها درباره درخواست ایران از عراق برای میانجیگری در پاسخ به این سوال که آیا دیدار وزیر امورخارجه با نخست وزیر عراق تنها به این دلیل بوده است؟ گفت: «خیر. سفر آقای ظریف به عراق و دیدار او با مقامات سیاسی و امنیتی این کشور مستقلا از اهمیت بالایی برخوردار است و بحث هایی پیرامون دورنمای رابطه‌ی سیاسی و اقتصادی و نظامی ایران و عراق  درگرفته. یکی از موارد مهم کمیته ی تحقیقات ترور سردار شهید سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس نایب الریییس حشد الشعبی توسط نیروهای تجاوزگر آمریکا بود که این کمیته‌ی قضایی در حال بررسی آخرین نتایج این تحقیقات هست.  دیگر نکته‌ی مهم این سفر دیدار با مقامات اقلیم کردستان بود که در راستای همکاری های اقلیم با ایران صورت گرفت. از آنجاییکه برخی از گروهک های تروریستی معاند از اقلیم کردستان عراق برای آسیب زدن به ایران استفاده می کردند وزیر امورخارجه، آقای ظریف این مسئله را با آقای نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و سایر مقام های این اقلیم مطرح کردند تا اقلیم کردستان مانع حضور این کروهک ترویستی باشد.»

در همین رابطه بیشتر بخوانید:
آیا الکاظمی میانجیگری می‌کند؟

آیا سفر ظریف به عراق روابط دو کشور را صمیمانه‌تر می کند؟
گزارش توئیتری ظریف از دیدارهایش در عراق
ارزیابی ظریف از نتایج دیدارش با مقام‌های عراقی

310 310

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *