دسامبر 1, 2022
روحانی به نخست وزیر اسپانیا: اتحادیه اروپا در مقابل مخالف آمریکا با پرداخت وام به ایران از سوی صندوق بین المللی پول موضع گیری کند

روحانی به نخست وزیر اسپانیا: اتحادیه اروپا در مقابل مخالف آمریکا با پرداخت وام به ایران از سوی صندوق بین المللی پول موضع گیری کند

[ad_1]

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در گفت وگوی تلفنی با نخست وزیر اسپانیا ضمن ابراز همدردی با مردم این کشور خاطرنشان کرد: آماده هستیم تجربیات خود را در زمینه مقابله با ویروس کرونا به اشتراک بگذاریم.

رییس جمهوری با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای شهروندان ایرانی بخاطر شیوع ویروس کرونا، تاکید کرد: در چنین شرایطی باید روابط کشورها براساس اصول انسانی باشد و با سیاست‌های خصمانه مقابله شود، اما متاسفانه شاهد هستیم که در این شرایط بسیار سخت آمریکا همچنان تحریم‌های خود علیه ایران را تشدید می‌کند و حتی در زمینه دارو نیز اعمال می‌شود.

روحانی با اشاره به تقاضای وام ایران از صندوق بین المللی پول برای مقابله با ویروس کرونا، گفت: آمریکا با پرداخت این وام هم مخالفت کرده و انتظار این است که اتحادیه اروپا و اسپانیا در مقابل این اقدام غیرقانونی اتخاذ موضع کنند.

روحانی با استقبال از پیشنهاد نخست وزیر اسپانیا برای از سرگیری دیدارها و مذاکرات وزیران خارجه دو کشور برای تبادل نظر درخصوص مسائل مهم دوجانبه و بین المللی از جمله اجرای برجام، تاکید کرد: در صورتی که کشورهای مقابل به همه تعهدات خود عمل کنند، ما نیز به تعهدات خود باز خواهیم گشت.

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن توافقات دو کشور، ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و اسپانیا در همه زمینه‌ها توسعه و تعمیق یابد.

روحانی افزود: در شرایطی که بسیاری کشورها با پاندومی کرونا مواجه هستند، نیازمند هستیم که همه کشورها برای مقابله با این بیماری بویژه در زمینه‌های علمی و پزشکی با یکدیگر همکاری کنیم.

اسپانیا و اتحادیه اروپا با تحریم‌های آمریکا علیه ایران موافق نیستند

نخست وزیر اسپانیا هم ضمن ابراز همدردی با مردم ایران درخصوص ویروس کرونا، با بیان گزارشی از وضعیت کشورش در مقابله با این ویروس و اعمال محدودیت‌های شهری برای شهروندان، افزود: در کنار نگرانی از  وضعیت سلامتی مردم، نگرانی‌های عمیقی درخصوص بحران اقتصادی داریم که در آینده کشور ما درگیر آن خواهد شد.

“پدرو سانچز” تاکید کرد: باور داریم که تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران و سلامتی مردم به ویژه در این دوره سخت که درگیر کرونا هستید، تاثیر شدیدی گذاشته است و اسپانیا و اتحادیه اروپا با این تحریم‌ها موافق نیستند.

نخست وزیر اسپانیا با اعلام حمایت از فعال شدن ساز وکار مالی اتحادیه اروپا (اینستکس)، اظهار داشت: ما نیز ملحق شدن به اینستکس را در دستور کار داریم.

پدرو سانچز روابط ایران و اسپانیا را خوب توصیف کرد و گفت: بسیار مهم است که در این شرایط روابط تجاری خود را نیز دوباره از سر بگیریم.

27215

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *