ژانویه 22, 2022
بیش از ۳۱ هکتار از عرصه های مرتعی استان سمنان طعمه حریق شد

بیش از ۳۱ هکتار از عرصه های مرتعی استان سمنان طعمه حریق شد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان سرهنگ علیرضا ابوطالبی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: با گرم شدن هوا خطر آتش سوزی جنگل های استان وجود دارد، یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی آمادگی کامل برای مقابله با آتش‌سوزی را دارند.
سرهنگ علیرضا ابوطالبی فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به اینکه  ۳۱ هکتار و ۷۴۳ متر از عرصه‌های مرتعی استان از ابتدای سال ۹۸ تا پایان مرداد در آتش سوخت گفت: جولان بی امان آتش در مراتع و جنگل‌ها و با گرم شدن دمای هوا، علوفه و گیاهان رو به خشک شدن می‌رود و در نتیجه احتمال آتش سوزی وجود دارد.
او افزود: کارشناسان هواشناسی نسبت به خطر آتش سوزی مراتع با گرم شدن هوا در استان سمنان هم هشدار دادند.

سرهنگ علیرضا ابوطالبی بیان کرد: شهرستان شاهرود با دارا بودن بیش از یک میلیون و ۷۵۰ هزارهکتار جنگل و مرتع در سالیان اخیر با آتش سوزی‌های متعددی روبرو بوده که بر اثر آن مساحت زیادی از این مراتع و جنگل‌ها طعمه حریق شده‌اند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بیان کرد:گستردگی مراتع و صعب العبور بودن جنگل‌های منطقه و کمبود امکانات مهار آتش از مشکلات اساسی برای مقابله با آتش سوزی جنگل‌ها در شرق استان سمنان است.
او ابراز داشت: در بیشتر آتش سوزی جنگل‌های منطقه دیررسیدن نیروهای امدادی به مناطق حادثه دیده از مشکلات مهم به شمار می‌رود که تخصیص بالگرد را ضروری می‌نماید.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود:جنگل ابر در روزهای تعطیل یکی از محل‌های تفریح مردم این منطقه و گردشگران است، نهم آبان سال ۹۶ هفت هکتار از این جنگل دچار آتش سوزی شد و همچنین درسال ۹۷ هم ۲ بار شعله‌های آتش بلای جان درختان و حیوانات این جنگل گردید.
سرهنگ علیرضا ابوطالبی تصریح کرد: ۱۴ تیر ۹۸ آتش سوزی رخ داده در مراتع چهارباغ جنگل توسکستان در مسیر جاده شاهرود- گرگان هم به علت سهل انگاری گردشگران حدود یکهزار و ۵۰۰ متر از سطح جنگل را به آتش کشید، البته این آتش سوزی با اعزام سه دستگاه خودروی اطفای حریق و با کمک تیم‌های عملیاتی یگان حفاظت منابع طبیعی شاهرود و گرگان و نیروهای محلی مهار شد.
او در ادامه اظهار داشت: عصر روز جمعه ۲۵ مرداد ۹۸ آتش‌سوزی در مراتع منطقه “برم برم” روستای ابر پس از چهار ساعت تلاش بی وقفه مهار شد که در این آتش سوزی ۲ هکتار از مراتع این منطقه از بین رفت.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری  استان سمنان بیان کرد: مقابله با آتش سوزی‌های مراتع و جنگل‌ها نیازمند توجه هرچه بیشتر مسئولان است تا این نعمت‌های خدادادی برای نسل‌های آینده حفظ و نگهداری شود.
محمدرضا کشاورزیان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود در این باره گفت: با شروع افزایش دمای هوا هفته گذشته نشستی با حضور نیروهای حفاظتی و ستادی برای پیشگیری از وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع این شهرستان تشکیل شد.
او از هماهنگی لازم با ستاد بحران، فرمانداری، مدیران ادارات مربوطه، دهیاری‌ها و شوراها نسبت به پیشگیری از وقوع احتمالی حریق در جنگل‌ها و مراتع خبر داد و افزود: گروه‌هایی برای شناسایی کانون‌های بحران حریق تشکیل شده تا دسترسی به اطلاعات منطقه‌ای، جاده‌ها و راه‌های دسترسی به ‏مخازن آب را در دستور کار قرار دهند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود ادامه داد: نقشه‌های اطلاعاتی مناطق بحرانی را با لحاظ کردن شاخص‌های موثر جهت مدیریت و اطفای حریق تهیه و در ادامه اقداماتی همچون طراحی، ترمیم و بهسازی خطوط ‏آتش‌بر، انجام عملیات بهداشتی و پرورشی پیش بینی شده است.
او پاکسازی عرصه‌های بحرانی و کاهش پوشش گیاهی در زیر اشکوب ‏مناطق جنگل کاری شده را امری ضروری دانست و تصریح کرد: در این زمینه اطلاع رسانی توسط صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها و تهیه پیام، تیزرهای ترویجی و آموزشی به مردم برای پیشگیری از حریق می‌تواند بسیار مفید باشد.
کشاورزیان با بیان اینکه دستورالعمل پیشگیرانه‌ای به دهیاری‌ها، شوراها، ائمه جماعات، روحانیون، ریش سفیدان و معتمدان محلی ارسال شده است، اظهار داشت: برگزاری بیشتر کلاس‌های ترویجی و آموزشی برای دامداران، کشاورزان و ‏بهره‌برداران و مجریان طرح‌های منابع طبیعی ضروری است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود از تجهیز۲ پایگاه اطفای حریق در روستای ابر و مجن خبر داد و افزود: رزمایش عملیاتی این اداره هم در اردیبهشت ماه با موضوع حریق برای آمادگی بهتر نیروها و آشنایی بیشتر با لوازم اطفای حریق شامل پاور جت، فلسک بک و دمنده‌ها انجام شد.
او گفت: درهمین راستا تاکنون نشست‌هایی با دهیاری‌ها و شوراها و گروه‌های طبیعت دوست برای پیشگیری و اطفای حریق انجام شده است.
کشاورزیان در ادامه از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه را راه اندازی کشیک‌های آتش سوزی و گروه بندی گشت درمناطق جنگلی و مراتع، هماهنگی‌های لازم برای نصب تابلوهای آگاهی‌دهنده و دیوارنویسی در مناطق و معابر پر تردد ‏تفرجگاهی و غیره  عنوان کرد که در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود بیان کرد:کمبود نیروهای یگان حفاظت از دیگر مشکلات است.

۴۸

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *