اکتبر 6, 2022
بهترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از نگاه کاربران خبرآنلاین

بهترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از نگاه کاربران خبرآنلاین

[ad_1]

به گزارش خبرآنلاین، تا سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری راه کم نیست و چند ماه تا موعد مقرر فاصله داریم اما بازار کاندیداتوری، تحلیل و رایزنی های پشت پرده داغ شده است. 

برخی می‌گویند رئیس جمهور آینده باید یک سیاستمدار تمام عیار باشد تا بازی در صفحه شطرنج سیاست را به خوبی بداند و بتواند مهره‌ها را به درستی حرکت دهد اما در مقابل این نظر برخی هم هستند که می‌گویند اقتصاد حرف اول را می‌زند و اگر ۱۰۰ اقتصاد در دست باشد ۹۰ سیاست را هم داریم.

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی بر این نظر است که رئیس جمهور باید سیاست مدار باشد، نه لزوما کارشناس. وی به خبرآنلاین گفت:« وظیفه رئیس جمهور هماهنگی با همه است واگر خودش را داناتر از همه بداند آغاز بدبختی است. وظیفه رئیس جمهور این است که حرف همه را گوش کند و از درون آن یک سیاست مورد وفاق به دست بیاورد. البته که رئیس جمهور باید اقتصاد و امنیت و … را بفهمد ولی اگر خودش فکر کند که اقتصاد دان است اول بدبختی است.» 

سعید لیلاز، تحلیلگر اقتصادی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران معتقد است که باید یک سیاستمدار در جایگاه ریاست جمهوری قرار بگیرد و هیچگاه صلاح نیست که یک اقتصاددان کابینه تشکیل دهد، و این موضوع در دنیا نیز مرسوم نیست. 

او به خبرآنلاین گفت: با وجود این که هر رئیس جمهوری دارای یک تخصص است، اما الزما داشتن تخصص ماهیت اصلی این فرد را تشکیل نمی‌دهد؛ بلکه ریاست جمهوری یک شغل است و باید یک سیاستمدار آن را اداره کند. بسیاری از مشکلات اقتصادی راه حل‌ سیاسی دارند. اقتصاد امروز ایران نیز با گره‌هایی مواجه است که باید با روش‌های سیاسی آنها را حل کرد.

اما غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده سابق مجلس عقیده ای دیگری دارد و اقتصاد را اولویت زندگی مردم می داند. او نیز در گفتگویی با خبرآنلاین، خاطر نشان کرد: بازار سیاست دیگر گرم نیست و  در حال حاضر اقتصاد اولویت مردم است. مردم دیگر دولت سیاسی که در دوم خرداد آمد یا اگر موتلفه ای و اصولگرا و … باشد را نمی خواهند و به برنامه توجه می کنند. چپ و راست دیگر معنای خود را از دست داده و چرخش ساسیت در کشور صریح و تند شده است.

در این میان جدال سیاسی بودن یا اقتصادی بودن چهره رئیس جمهور آینده خبرآنلاین بر آن شد تا این سوال را با کاربرانش در میان بگذارد و بپرسد«هفتمین رئیس جمهور ایران از نگاه شما سیاستمدار باشد یا اقتصاددان یا…؟» 

اهل تلویزیون و کتاب باشد

در این میان برخی از کاربران خبرآنلاین اظهار کردند که رئیس جمهور آینده باید دلسوز و صادق باشد و فرقی نکند اقتصاددان باشد یا سیاستمدار. به طور مثال کاربری نوشت:«تا الان همه مدلش را داشتیم و هیچ فرقی نکرده.» فرد دیگری نیز نوشت:« هیچکدام! صادق باشد و میهن پرست و کار های تخصصی را به متخصصان بسپارد.»

محسن نیز نوشت:« انتظار من از رئیس جمهور این است که اهل تلویزیون و کتاب باشد تا بتواند مدت بیشتری در منزل بماند و هیچ کاری انجام ندهد.» بابا مسعود هم برای خبرآنلاین نوشت:« صادق باشه بسته»

کاربر ناشناسی نوشت:« نه رئیس جمهور سیاستمدار می خواهیم نه اقتصاددان ، بلکه یک آدم و انسانی می خواهیم که وجدان داشته باشد و با مردم صادق باشد.» عرشیا نیز نوشت:« دلسوز ،دلسوز ،دلسوز و البته کاردان ،گشتم نبود نگرد نیست.»

فردی نوشت:« مهمتر از همه باید به موسیقی پاپ توجه ویژه ای داشته باشه» و کاربر ناشناسی هم در پاسخ نوشت:« بهترین گزینه واسه ریاست جمهوری ایران آقای گل جهان علی داییه که با ۱۲۷ تایی که به مالدیو و گینه بیسائو و جیبوتی زد جای خودشو تو قلب همه ما ایرانی ها محکم کرد.»

دیگری نیز نوشت:« رئیس جمهور اول باید انسان باشه . مردمی باشه. دلسوز باشه. از بطن جامعه باشه. درد کشیده باشه. باسواد باشه. روشنفکر باشه. کشور را به انزوانکشه. جناحی نباشه. حزبی نباشه. ساده زیست باشه. مهم نیست اقتصاد دان یا سیاسی باشه.»

اقتصاددان و بَس

برخی از کاربران خبرآنلاین، خواهان رئیس جمهور با چهره اقتصادی بودند و بعضی ها هم از توانمندی زنان برای ریاست جمهوری نوشتند. به طور مثال فردی نوشت:«اول اقتصاددان، حقوقدان بعد سیاستمدار متعهد واقع گرا.» دیگری هم نوشت:« قطعا اقتصاددان بهتر است اما سیاست مدیریت هم داشته باشد.» 

فردی که نامش را هم منتشر نکرده است، نوشت:« یک کاردان سیاستمدار و اقتصاد فهم.»

فاطمه هم نوشت:« رئیس جمهور باید خانم باشه مگه الان تمام بیمارستان ها و مدارس و ادارات را خانمها مدیریت نمیکنند ؟نمونه موفق ان خانم مرکل در آلمان.» فرد دیگری هم نوشت:« چه اشکالی داره یه بارم یه خانوم ریس جمهور بشه؟»

کاربر ناشناسی نوشت:« اول از همه به قول امام خمینی انسان باشد،سیاسی باشد ولی سیاست زده نباشد،عاقل اهل گفتگو و مشورت باسواد کاردان سابقه مفید و قابل بحث دوستدار ایران و ایرانی مانند محمد خاتمی که وقتی به هر جا سفر میکرد باعث عزت وسربلندی ایران بود مانند مرحوم هاشمی عزیز که با کفار آنچنان خردمندانه رفتار و گفتار دلشت که گره های کور را باز میکرد نه مثل بعضی ها بره هاله نور ببینه.»

۲۷۲۱۵

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.