اکتبر 6, 2022
احتمال برگزاری انتخابات چهارم در اسرائیل قوت گرفت

احتمال برگزاری انتخابات چهارم در اسرائیل قوت گرفت

[ad_1]

 در حال حاضر، چهار پرونده فساد مالی تحت عنوان پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ علیه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح است و او در ماه‌های گذشته، درباره این پرونده‌ها مورد بازجویی قرار گرفته است.

یکی از پرونده‌هایی که دادستان کل رژیم صهیونیستی رسماً نتانیاهو را بر اساس آن متهم خواهد کرد پرونده موسوم به «۴۰۰۰» است؛ او در این پرونده متهم است به «شائول ایلوویچ» مالک شرکت «بِزِک» میلیون ها دلار تسهیلات مالی پرداخت کرده تا پایگاه خبری «واللا» وابسته به این سرمایه دار صهیونیست از او و همسرش حمایت رسانه‌ای بهتری داشته باشد.

در این خصوص، روزنامه هاآرتص، پیشتر،‌ نوشته بود، انتظار می‌رود نتانیاهو در پرونده «۱۰۰۰» نیز رسماً متهم شود. این پرونده، اتهامات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره دریافت غیرقانونی هدیه از بازرگانان خارجی را شامل می‌شود. 

دیگر پرونده مفتوح علیه نتانیاهو که علیه او اعلام جرم خواهد شد، پرونده ۲۰۰۰ است. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این پرونده متهم است با روزنامه «یدیعوت آحارونوت» زد و بند کرده تا در ازای پوشش مثبت از فعالیت‌هایش در این روزنامه، رقیب آن یعنی روزنامه «اسرائیل هیوم» را تحت فشار قرار دهد. 

با توجه به اتهامات مطرح شده علیه بنیامین نتانیاهو برخی رسانه‌ها گزارش کردند که وی به این دلیل که شاید اگر انتخاب قضات با حزب آبی-سفید باشد، آنها افراد سختگیری را برای رسیدگی پرونده‌های فساد انتخاب کنند؛ از این رو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با این اقدام کاملا مخالف است و به انتخاب قضات دادگاه عالی و دادگاه‌های مرکزی تن نمی‌دهد.

پس به وجود آمدن اختلافات در این خصوص، «بنی گانتز» رهبر حزب «آبی-سفید» رژیم صهیونیستی، روز چهارشنبه هفته گذشته، در حساب فیسبوکی خود، نتانیاهو بر هم زدن این مذاکرات تشکیل کابینه متهم کرد و بازگشت به مذاکرات را بسیار سخت دانست.

به گزارش خبرگزاری «صفا»، کانال ۱۲ تلوزیون رژیم صهیونیستی در این ارتباط گزارش کرد که مهلت «بنی گانتز» رهبر ائتلاف «آبی-سفید» برای تشکیل کابینه جدید روز دوشنبه هفته جاری به اتمام خواهد رسید؛ بر اساس قانون رژیم صهیونیستی، وی می‌تواند به مدت دو هفته  در صورت موافقت «رووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی مهلت تشکیل کابینه را تمدید کند.

بسیاری بر این باورند که رئیس رژیم صهیونیستی این مهلت را تمدید نخواهد کرد که در این صورت دو سناریو مطرح خواهد شد: 

سناریوی نخست

  نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتز به نزد رئیس این رژیم بروند و از وی درخواست کنند تا مهلت تشکیل کابینه را تمدید کند و به او بگویند که گام‌هایی رو به جلو در تشکیل دولت فوق‌العاده داشته‌اند؛ از این رو نیاز به وقت بیشتر دارند تا بتوانند اختلافات را حل کنند و موانع را پشت سر بگذارند که با توجه به اختلافات مطرح شده این اقدام محتمل نیست.

سناریوی دوم 

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز از درخواست یادشده صرف‌نظر کنند که در این صورت محتمل‌ترین پیش‌بینی آن است که ریولین نتانیاهو را مأمور تشکیل کابینه نکند و به تمام اعضای کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) مهلتی ۲۱ روزه بدهد تا از ۶۱ عضو کنست امضاء جمع کنند؛ اگر اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی نتوانند به این تعداد امضاء برسند، در این صورت، بسیار محتمل است که انتخابات رژیم صهیونیستی به دور چهارم کشیده شود. با توجه به شیوع کرونا در سرزمین اشغالی برگزاری انتخابات نیز در این برهه بسیار دشوار است.

در همین ارتباط،‌ سومین انتخابات سراسری پارلمانی در فلسطین اشغالی در کمتر از یک سال اخیر، روز دوازدهم اسفند سال ۹۸ برگزار شد و ۱۱ حزب برای کسب ۱۲۰ کرسی  پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) به رقابت پرداختند اما هیچ کدام از ائتلاف‌های راست و چپ نتوانستند ۶۱ کرسی لازم را برای تشکیل کابینه به دست آورند؛ پس از شکست، دو حزب «اسرائیل بیتُنا» به ریاست «آویگدور لیبرمن» و «لیست مشترک اعراب» به ریاست «أیمن عودۀ» از بنی گانتز حمایت کردند تا وی مأمور تشکیل کابینه شده و به بن‌بست سیاسی یک ساله این رژیم پایان دهد.

310311

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.